Вапняні висоли на бруківці

ВИСОЛИ НА БРУКІВЦІ

Бездоганний зовнішній вигляд щойно укладеної бруківки можуть зіпсувати білі плями, що з’являються на поверхні. Причиною цьому є природній хімічний процес всередині бетону (міграція води разом із солями). Процес, на який не може вплинути виробник і від якого ще не придумані ніякі засоби. Це є вапняні висоли, що виникають в результаті хімічних реакцій між цементом та водою і як наслідок утворюється гідроксид кальцію Са(ОН)₂ або простими словами – гашене вапно. 

Білі плями на бруківці – це дефект?

Поява вапняних висолів жодним чином не впливає на міцність та інші технічні характеристики бетонних виробів. Тому спричинені висолами відхилення яскравості кольору не вважаються недоліком та не можуть бути причиною для повернення чи заміни продукції.

Як утворюється вапняний наліт на бруківці?

Процес тверднення бетону може тривати близько року, стільки ж триває і утворення гідроксиду кальцію, що створює білий наліт на поверхні плитки. Вода, що заповнює капіляри бетону, розчиняє гідроксид кальцію, а той в свою чергу, реагує з вуглекислим газом, що є у повітрі. В результаті такої реакції утворюються дрібні сольові кристали карбонату кальцію – нерозчинної сполуки:

Са(ОН)₂ + СО₂ → СаСО₃ + Н₂О

Підсилюють реакцію всередині бетону і зовнішні атмосферні явища: сніг, дощ, роса. Тому коли бруківка суха і пори заповнені водою до рівня іх виходу на поверхню, карбонат кальцію утворює на бруківці легкий білий наліт. А коли поверхня бетону додатково вкрита водою, тоді розчинений у ній гідроксид кальцію, реагуючи з вуглекислим газом, утворює більш концентровані та стійкі плями і розводи із кристалізованого карбонату кальцію.

Як мінімізувати кількість висолів?

Сприяє появі висолів укладання бруківки на водонепроникну основу, а також тривале зберігання продукції в упаковці. Тому бетоні елементи краще укладати відразу, особливо якщо це кольорові вироби на білому цементі, не тримати їх в упаковці, а також частіше промивати водою для пришвидшення процесу закупорювання пор. На плитці, яка експлуатується інтенсивно, наліт сходить швидше.

Тривалість процесу розчинення висолів буде залежати від пори року та кількості атмосферних опадів. З  моменту закупорювання капілярів карбонатом кальцію, відбувається процес самоліквідації висолів на поверхні бетонних виробів. Отже, вапняні висоли явище тимчасове, яке зникає природнім шляхом протягом кількох сезонів експлуатації плитки.

Процес зникнення висолів.

Механізм зникнення вапняних висолів виглядає наступним чином:

СаСО₃ + СО₂ + Н₂О → Са(НСО₃)₂

Карбонат кальцію разом із водою поступово взаємодіють із вуглекислим газом, що знаходиться в повітрі, утворюючи гідрокарбонат кальцію. Це водорозчинна сполука, яка з часом вимивається з поверхні плитки та зникає назавжди. Щоб зменшити утворення висолів на поверхні бруківки, компанія докладає максимум зусиль на етапі виробництва, ущільнюючи структуру бетону спеціальними добавками.